big data background vector illustration. Data streams. Infographic

big data چیست ؟

امروزه جهان به سمت دیجیتالی شدن و هوشمند شدن می رود و مردم هرچه بیشتر به فناوری روی می آورند داده های بیشتری نیز تولید می کنند(big data).امروزه بخاطر حجم زیاد و سرعت بالای ایجاد داده های جدید مانند گذشته نمیتوان داده های ورودی را پردازش کرد و اگر نتوانیم داده های ورودی را پردازش کنیم بهره وری سیستم کاهش می یابد.در واقع می توان گفت هر چه داده های بیشتری داشته باشیم میتوانیم سیستم خود را بهینه تر کنیم و هرچه سرعت پردازش داده ها بیشتر باشد می توانیم داده های بیشتری جمع آوری کنیم و همین چرخه ادامه پیدا می کند تا بهترین تصمیم گرفته شود.

مشخصه های big data

طبق نظر کارشناسان بزرگ داده ها را میتوان با چند خاصیت توصیف کرد:

  1. حجم(volume) : تا ده سال پیش میزان داده های تولیدی بسیار محدود بود و دغدغه ی شرکت های پیشرو در تکنولوژی ایجاد فضای ذخیره سازی مناسب برای نگهداری از این اطلاعات بود(که اکثرا استفاده ی مفیدی از آن ها نمیشد)،اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رفع مشکل فضای ذخیره سازی میتوان انبوهی از داده ها که از وسایل خانگی هوشمند ، ماشین های خودران، خانه های هوشمند،سازمان ها و ادارات هوشمند،شبکه های اجتماعی و …..  که به دیتاسنتر ها سرازیر میشوند را ذخیره کرد.
  2. تنوع(variety) : با پیشرفت تکنولوژی دسته های بسیاری از داده ها به وجود آمد که شامل ایمیل ها ،اخبار ، داده های شهری ، داده های منازل هوشمند ،داده های ماشین های هوشمند و ارتباط آن ها با وسایل ترافیکی هوشمند،وسایل سنجش سلامت فردی و از همه مهمتر و متنوع تر داده های مربوط به شبکه های مجازی که برای هر شخص تا میلیون ها داده میرسد و دائما در حال به روز شدن و تغییر است.
  3. سرعت(velocity) : با افزایش قدرت کامپیوتر ها و ساخت پردازنده های گرافیکی قدرتمند که امکان پردازش های موازی در تعداد بالا و سرعت زیادی را می دهند و همچنین پیشرفت علم ریاضیات و کامپیوتر که منجر به ساخت هوش مصنوعی های قدرتمند شد ما این امکان را داریم که حجم بسیار بالایی از داده ها را با تنوع گوناگون در تمام زمینه ها پردازش کنیم و در نتیجه ی این پردازش ها بهترین تصمیم ها را بگیریم.
  4. اطمینان(veracity) : با توسعه هوش مصنوعی و پیشی گرفتن هوش مصنوعی از قدرت و سرعت انسان ها ضریب اطمینان پردازش بزرگ داده ها بسیار افزایش یافت و امروزه شاهد استفاده بسیار زیاد از هوش مصنوعی در بزرگ داده ها هستیم.

 

اهداف استفاده از big data

تا کنون حرف از پردازش داده ها زدیم اما برای چه این همه هزینه صرف پردازش داده ها می کنیم؟

به عنوان مثال یک شهر هوشمند را در نظر می گیریم که در آن ماشین های هوشمند در حرکت اند و همگی اطلاعات خود را به دیتا سنتر میفرستند ،هوش مصنوعی این اطلاعات را پردازش کرده و بر آن ها نظارت می کند که با هم تصادف نکنند،به حق یک دیگر تجاوز نکنند و یا از سرعت مجاز فراتر نروند و یا هنگام عبور ماشین های امدادی هوش مصنوعی تحت کنترل خود راه را برای آنها باز کند اما ممکن است این تصور برای سال های آینده باشد پس نگاهی به زمان حال می اندازیم.

روزانه زمان زیادی را در فضای مجازی سپری می کنیم و مطمینا دوست نداریم با پست هایی مواجه شویم که به آن علاقه ای نداریم و یا پست های تبلیغاتی آرامش را از ما بگیرند از این رو هوش مصنوعی تمام کار های روزانه ی کاربران را به طور لحظه ای کنترل می کند و تمام لایک ها ، کامنت ها ، فیلم ها و عکس هایی که می بینند را تحت نظر دارد و پست های آینده را طوری فیلتر می کند که کاربر فقط پست های مورد علاقه ی خود را مشاهده کند.

از این رو می توان گفت در تک تک لحظات زندگی، ما در حال تولید داده های مختلف هستیم و با پیشرفت علم این داده ها بیشتر هم می شود و هر چه داده های بیشتری جمع آوری کنیم و بیشتر بتوانیم آنها را پردازش کنیم زندگی سالم تر و راحت تری خواهیم داشت.

از این رو پیشرفت روز افزون فناوری های هوش مصنوعی و پردازش های موازی امری ضروری برای پیشرفت تکنولوژی است.امروزه یکی از قدرتمند ترین الگوریتم های هوش مصنوعی که روز به روز در حال توسعه است deep learning میباشد که پر قدرت ترین وسیله برای پردازش big data می باشد.

 

visit our website 🙂 ==> https://arisahpc.com

آسا پرداز آریسا ارایه دهنده خدمات پردازش سریع ، رایانش ابری ، سرورهای گرافیکی  ،  سرورهای رندر vray ، 3dmax  ،رایانش ابری azure ، نرم افزار مهندسی abaqus ، نرم افزار انسیس (ansys) ،خدمات پردازنده گرافیکی ، deep learning یادگیری عمیق ، هوش مصنوعی AI ،  پردازش تصویر، یادگیری ماشینMachine learning است  .  برای دریافت اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *