پردازش سریع یا محاسبات با کارایی بالا (HPC)


پردازش سریع(HPC) از مکانیزم¬های پردازش موازی(Parallel Processing ) استفاده می¬کند و که میتوان با آن برنامه های پیشرفته را به طور کارآمد و سریع تر اجرا کرد.در واقع در این سیستم از چند سرور سخت افزاری در قالب یک سرور سخت افزاری استفاده می¬شود به عبارتی تمام CPU ها و RAM هایی که در این سرورها وجود داره میشه در قالب یک سرور استفاده می¬شود. معمولا این اصطلاح برای سیستم هایی که توان پردازشی معادل یک ترافلاپس(1012 FLOPS ) یا بالاتر را داشته باشند اطلاق میگیرد.علاوه بر این اصطلاح پردازش سریع مترادف ابر رایانه ها نیز مورد استقاده قرار میگیرند. اگرچه از نظر تکنیکی سوپر کامپیوترها به سیستم هایی اطلاق میشود که در بالاترین نرخ بهره وری کامپیوتر باشد و توان پردازشی معادل یک پتا فلاپس(1015 FLOPS ) یا بیشتر را داشته باشند. تکنولوژی HPC بر توسعه الگوریتم پردازش موازی و سیستم های مبتنی بر ترکیب مدیریت و روشهای محاسباتی موازی تمرکز دارد.


کاربران سیستم های پردازش سریع را جامعه محققان، مهندسان و پژوهشکده ها تشکیل میدهند. سیستم های پردازش سریع به طور معمول تمام توان پردازشی خود را صرف محاسبات و نیازهای پردازشی انواع مدل سازی ، شبیه سازی و رندرینگ هایی که سیستم های معمولی و ورک استیشن ها قادر به انجام آن نیستند یا زمان غیر معقولی را صرف انجام آن می¬کنند را با سرعت بالا و در کمترین زمان ممکن انجام دهند.


همانطور که اطلاع دارید در سال های اخیر رایانش ابری به سرعت رشد و توسعه پیدا کرده است و جدیدا نیز کاربران HPC را مورد توجه قرار داده است. رایانش ابری(Cloud Computing) تلاش می¬کند تا پردازش سریع را نیز به عنوان یک سرویس (HPC-as-a-Service) مانند سرویس های دیگر رایانش ابری در اختیار کاربران قرار دهد. و کاربران پردازش سریع نیز بتوانند از مزایای ابر نیز در کنار پردازش سریع که شامل مقیاس پذیری، منابع میزان مورد نیاز، هزینه کم می-باشد، بهره مند شوند.